مسلمانان میانمار شیعه هستند یا سنی

مسلمانان میانمار شیعه هستند یا سنی

میانمار یا برمه کشوری در جنوب شرقی اسیا با جمعیت ۵۵٬۳۹۰٬۰۰۰ و با حکومت نظامی است. مذهب رسمی کشور میانمار بودایی است و مسلمانان در قرن اول قمری وارد این کشور شده اند که شیعه و سنی با هم هستند.

شیعیان میانمار تبار هندی یا ایرانی دارند، از جمعیت آنان، آماری دقیقی در دست نیست، سایت اهل بیت جمعیت شیعیان این کشور را در ۲۰۰۸ م، ۴۰.۰۰۰ تن و مرکز تحقیقات pew شمار آنان را در ۲۰۰۹ م، ۱۹.۰۰۰ تن تخمین زده‌اند.

مرکزیت شیعیان در یانگون و محل تجمع آنان مسجد مغول شیعه (مسجدایرانیان) است. آنان در یانگون و سایر شهرها مساجد و امام باره‌هایی دارند. شیعیان میانمار در برخی آداب و رسوم از شیعیان هند و بودایی‌ها متأثر هستند. علاوه بر شیعیان گروه‌های دیگری مانند چولیامسلم و بودامسلم در میانمار زندگی می‌کنند که به اهل بیت گرایش دارند.

دلیل کشتار مسلمانان میانمار

مسلمان میانمار در سال ۲۰۱۲ هدف خشونت‌ های داخلی قرار گرفتند و این خشونت ها هزاران کشته برجای گذاشت
مسلمانان میانمار نیز به ناچار، برای دفاع از خود در برابر کشتار ها و حملات بودائیان و نظامیان حکومت، گروهی موسوم به «ارتش رهایی‌ بخش روهینگیا» (حرکت‌الیقین) تشکیل داده اند.

همچنین این گروه مسئولیت حملات اخیر علیه نظامیان حکومت میانمار را بر عهده گرفته اند که طی این درگیری ها حدود هفتاد نفر از نظامیان حکومت میانمار کشته شده اند.جابجایی نیرو و تجهیزات نظامی در شمال و غرب میانمار حاکی از تشدید درگیری هاست.تاکنون واکنش قاطعی از سوی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری و همچنین حکومت های مسلمان دیده نشده است.

منبع / fa.wikipedia.org

/ 0 نظر / 22 بازدید